Eko trend rośnie w siłę
Segment żywności ekologicznej w Polsce rozrasta się w bardzo szybkim tempie. Na przestrzeni ostatnich siedmiu lat wartość rynku wrosła trzykrotnie. W 2018 wartość rynku żywności ekologicznej przekroczy miliard złotych. Jednak po zestawieniu z wydatkami na inne kategorie spożywcze, takie jak mleko czy sery, kwota okazuje się niezbyt duża. Czy eko trend będzie rósł w siłę, czy też mamy do czynienia z tymczasową modą?
Udział żywności ekologicznej w polskim rynku spożywczym kształtuje się na poziomie 0,3%, podczas gdy w Austrii to 6,5%, Szwajcarii 7,7%, Danii 8,4%, a średnia unijna to około 4%. W zestawieniu z innymi wysoko rozwiniętymi krajami wielkość polskiego rynku jest znikoma, jednak stale obserwowany wzrost sprzedaży i liczby firm produkujących certyfikowaną żywność ekologiczną (obecnie 560), wskazuje na coraz większe zainteresowanie konsumentów tym trendem.
Dzisiejszy konsument jest bardziej świadomy niż kilka lat temu, czyta etykiety i analizuje skład produktów, ponadto wykazuje więcej zachowań prozdrowotnych, takich jak unikanie konserwantów i barwników, dbanie o sylwetkę oraz dobre samopoczucie. Niewątpliwie wpływ na zmianę koszyka zakupowego ma także rosnąca zamożność Polaków: w ciągu ostatnich 10 lat miesięczne wydatki gospodarstw domowych na osobę wzrosły o 58%, z 690 do 1 091 zł.
Jak postrzegane są eko produkty
Aspekt finansowy ma tu ogromne znaczenie; z Raportu Ośrodka Ewaluacji „Kogo nęci zdrowe jedzenie” z 2016 roku, dowiadujemy się, że dla 73% konsumentów cena to główna przeszkoda w kupnie produktów ekologicznych, a zdaniem 89% ceny produktów ekologicznych są zawyżone. Przez wiele lat żywność ekologiczna w Polsce była niedostępna dla przeciętnego Kowalskiego. Bio produkty były znacznie droższe od standardowych, przez co część konsumentów rezygnowała z zakupów. To z kolei powodowało, że duże hipermarkety czy dyskonty nie były zainteresowane promowaniem tego typu żywości, przez co utrzymywały się jej wysokie ceny.
Obecnie sytuacja ulega zmianie. Dzisiaj ekologiczną żywność można kupić już nie tylko w wyspecjalizowanych sklepach: niemal kompletna oferta produktów ekologicznych znajduje się już w prawie każdym hipermarkecie i dyskoncie. Sieci wprowadzają nawet własne linie produktów eko, m.in. Lidl Bio, półka ekologiczna Carrefour, Rossmann EnerBio czy linia K-Bio Kaufland. Popularnością cieszą się także organizowane cyklicznie targi żywności ekologicznej i biobazary, umożliwiające interakcję i bezpośredni kontakt rolnik/przetwórca – konsument.
Prognozy dla rynku eko produktów
Prognozy dla rynku żywności ekologicznej w Polsce są bardzo pozytywne:
• duży potencjał dalszego wzrostu na poziomie do 20% rok do roku,
• rynek w fazie intensywnego rozwoju, daleki od dojrzałości,
• udział żywności ekologicznej w rynku spożywczym 10-krotnie niższy od średniej unijnej,
• dalszy wzrost dostępności – rośnie sprzedaż i zainteresowanie sklepów wielkopowierzchniowych, z dyskontami włącznie, a ich oferta się stale powiększa.
Pomimo dobrych przewidywań nie można zapomnieć o barierach dla wzrostu tego segmentu. Najważniejszymi są rozdrobnienie produkcji i podaży żywności ekologicznej, duża różnica pomiędzy cenami zwykłego jedzenia a produktami ekologicznymi oraz słaba dostępność poza dużymi aglomeracjami. Niemniej, w ocenie Inquiry, większa świadomość konsumentów, ale też intensywne rozszerzanie portfolio znanych marek masowych o produkty organiczne, np. Kawa Inka Bio, Groszek Bio Bonduelle czy Mleko Ekologiczne Piątnica, dają duży potencjał we wciąż niszowej kategorii ekologicznych produktów spożywczych.
Inquiry Market Research realizuje badania na terenie Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Z chęcią podzielimy się wiedzą i doświadczeniem.